AYVALIK-MİRANDA GURME TURU

ayvalik3

Balıkesir ili’nin bir ilçesi olan, Ege Denizi‘nin kıyısında yer alan, imbat ve meltem rüzgarlarının keyifle dolaştığı, tarihi Rum evlerinin yüzlerce yıllık geçmişini bugüne taşıdığı bir yer Ayvalık.

Tarihi mekanlarının ve doğal güzelliklerinin yanı sıra, lezzet durakları ile de gezginlere birbirinden keyifli rotalar sunan, bir gidenin bir daha unutamadığı, huzur dolu bir köşe…

Ayvalık’a ulaşmanızla başlayacak olan Ayvalık-Miranda Gurme Turu ile müzelerini, camilerini, kiliselerini, taş evlerini, lezzet duraklarını ve Arnavut kaldırımlı dar sokaklarını gezmeye ne dersiniz?

 

Kahvaltıayvalik- iskele- sefer yilmaz

 Ayvalık’ın olmazsa olmazlarından biri denize nazır kahvaltı yapmaktır. İskeleye yakın bir kahvede oturup çayınızı yudumlarken, denizin dinginliğini seyretmek, balıklara ekmek atmak size huzur verecek.

 

Tadın/Alın/Dükkan

 Kısa bir tadım eğitimi ile zeytin, zeytinyağı hakkında bilgi sahibi olmak, ürünleri tatmak için Miranda Zeytin Ürünleri satış mağazasına uğruyoruz.  Birbirinden lezzetli organik ürünler, kahvaltılıklar ve zeytin ürünlerinin yanı sıra, sabun ve  zeytin ağacından üretilmiş aksesuarları da beğeneceksiniz.

fotografIMG_2375

 

 

 

 

 

 

 

Yürüyerek Ayvalık

Ayazma kilisesi: içindeki su kutsal su olarak kabul edilmektedir, o nedenle buraya Ayazma denilir. Kilisede tadilat yapıldıktan sonra müze olarak değerlendirilmesine karar verilmiştir.

DSCN2702Perşembe Pazarı: Ayvalık’ta her Perşembe, yakın köylerden gelen doğal meyve ve sebzeler, uygun fiyata çeşit çeşit ihraç fazlası tekstil ürünleri satışı yapılmaktadır. Çok renkli cıvıl cıvıl bir panayır yeri gibidir. Sadece alışverişe değil, pazarı dolaşmaya gelenlerde çoğunluktadır. Perşembe pazarı Midilli’nin de alışveriş yeri olmuştur. Eğer tur gününüz Perşembe gününe denk geliyorsa, bir de Girit Leblebisi satan birine rastladıysanız şanlısınız.

Camlı Kahve: Hayrettinpaşa mahallesinin en eski kahvelerindendir. Kışın kahvenin ortasındaki soba görülmeye değer. Yeşil gölgeli, camlı kahvenin önünde bir kahve içerken, eski ve kırmızı renkli kahvelere bakmak büyük bir keyif verecektir.

Çınarlı Cami: Şimdiki adı Çınarlı Camiidir. Bütün kilise sarımsak taşından yapılmıştır. Rivayete göre adı verilen din şehidinin naaşı ve değerli ikonlar, Despot tarafından gizli bölmeye yerleştirilmiştir.

Ayvalık Evleri: Ayvalık’ın tarihi dokusunu ve ruhunu en yakından hissedebileceğiniz yerler Ayvalık sokaklarıdır. Dar ve arnavut kaldırımlı sokaklarda yürürken gezimize tarihi Ayvalık evleri eşlik edecek. Çoğu Rumlar’dan kalan ve orjinal hali bozulmamış olan taş evler, kat silmeleri, ahşap işleri, taş oymaları, kapı tokmakları ile görülmeye değer.

Taksiyarhis Kilisesi: Restorasyonu  2013 tarihinde bitmiş ve ziyarete açılmıştır. İçinde yüzyıllık dini tasvirler (ikonlar) vardır. Bazıları balık derilerine işlenmiş görülmeye değer tablolardır. İkonaların bir kısmı Bursa Arkeoloji müzesinde korumaya alınmıştır. Cunda adasında da aynı isimde bir kilise bulunmaktadır.

Terden İz Hediyelik Dükkan:  Hediyelik, pratik, pamuklu, el işi geleneksel giysi ve aksesuarlar alışverişi…

 Evenus Yöresel El Sanatları: Amacı, Anadolu el sanatlarının üretim, tanıtım ve pazarlama aşamalarının canlandırılması, yaşatılması ve yaygınlaştırılması olmuştur. Anadolu eserlerinden esinlenilmiş veya geleneksel tekniklerle üretilmiş seramik, terracatto, mine, gümüş, varak, camaltı ve cam işleri gibi çok sayıda hediyelik işlerde bulunmaktadır.

Zeytin Müzesi: Yapımı devam eden 40.000 m2 alanda Belediye tarafından oluşturulmaya başlanan dev projenin bir kısmı.

Hayretpaşa Camii: Rum döneminde Helen okulu diye adlandırılan ve din eğitimi veren iki okul arasında yerleştirilmiştir. Bazalikal planlı ve batıda narteks girişi olan yapı, gerek plan gerek mimari özellikleri açısından sade bir yapıdır. Mahalleye adını da veren yapı şimdilerde camii olarak kullanılmaktadır.

Aya Tiriyada Kilisesi: Geçmiş yıllarda tütün deposu olarak kullanılmıştır. 2013 yılında tadilatına başlanmıştır.

 

IMG_1851Yeme/ İçme

Tik Mustafa’nın Yeri: 12:00- 2:00 saatleri arasında servise açıktır. Tenekeciler sokağında geleneksel zeytinyağlı Ayvalık yemekleri, Balık ve Izgara çeşitleri bulunmaktadır. Klasik bir Ayvalık meyhanesidir.

İmren Pastanesi: Ayvalık’a gelenler mutlaka buraya uğramalı, lor ile yapılmış tatlılar çok güzel, lorlu baklava, höşmerim, sakızlı kurabiye… Paket yaptırmayı da ihmal etmeyin.

Ayvalık Şehir kulübü: Ayvalık ‘ın  en güzel yerinde yıllardır zeytinyağlı mezeleri ve taze deniz ürünleri ile, benzersiz bir lezzet durağıdır Şehir Kulübü.

taskahva

 

 

Cunda Taş Kahve: “Cunda değil Yunda” böyle der eskiler… Cunda adasında fahrisin tepesine tırmanınca karşınızda eşsiz bir manzara. .. Biraz ileride Taş Kahve karşılayacak sizi, oturup belki bir yorgunluk kahvesi içmek istersiniz diye…  Sonra bir akşam yemeği gün batımını karşılarken.. YASU

 

Konaklama3

Tarlakuşu Gurmeko: Tarihi bir Rum evi olan Tarlakuşu Gurmeko, 2 katlı ve keyifli bir bahçeye sahip. 1 adet 3 kişilik, 1 adet 2 kişilik olmak üzere, müşterilerine toplam 2 oda ile hizmet vermektedir. Ege’nin havasını doya doya içinize çekerken, huzur ve dinginliğin tadına varacaksınız. Dilerseniz burada düzenlenen yemek atölyelerine de katılabilirsiniz.

Bu benzersiz deneyime ayıracak 1 gece ve 2 gününüz varsa biz tüm bu organizasyonu sizin için yapabiliriz. Tarih fiyat ve başka bilgiler için lütfen info@miranda.com.tr den bize ulaşabilirsiniz.

(www.miranda.com.tr sitesinden)

Bu yazı Genel kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>