Ege’nin başladığı yer -Ayvalık

Bugün size Tarlakuşu yayınlarından çıkan bir kitaptan bahsetmek istiyorum. Kitabın adı “Bizim Zeytinyağlı Ayvalık Yemekleri”. Yazarı ;Ege’nin incisi Ayvalık’ta, yaşayan efsanelerden biri olan Bizim-Zeytinyagli-Ayvalik-YemeklerimizAhmet  YORULMAZ.

 

Ömrünü Ayvalık’ta geçiren yazarımız, yıllarca Ayvalığın sorunlarını ve güzelliklerini ulusal  basına taşımış ve o bölgenin gündemde kalmasına ön ayak olmuştur. Cumhuriyet  gazetesi ve bir çok ulusal gazetede yazarlık yapan Ahmet YORULMAZ’ın 10 tane de basılmış kitabı bulunmaktadır.

Tarlakuşu Yayınlarının sahibi Ali bey ve eşi Ayfer hanım da öngördükleri bir projeyi kendisine anlatmışlar ve bu projede  Ayvalık bölgesinin mucizevi zeytinyağlarını kullanarak   mübadeleden bugüne bölgede  yaşayan insanların ailelerini bir araya getirip, bu yemekleri hep birlikte yaparak kayıt altına alınmasını sağlamışlar.

Ahmet Yorulmaz öncülüğünde yapılan kitap bütün doğallığı ile bu güzelim lezzetleri insanlara sunuyor.

Bu kitaptaki  yemeklerin görselleri, diğer bir çok kaynaktan farklı olarak  yine Ayvalık’ta yaşamakta olan ressam Gülseren Kayalı tarafından suluboya resim olarak çizilmiş, böylece yemekler fotoğraflanarak değil yapılışlarının izlenip çizilmesiyle bir tür anlatım  farkı yaratılmıştır.

Bu kitapta yemeklerin yanı sıra kurabiyeler, tatlılar ve otların tarifleri de bulunmaktadır.

Kitabın Tepekule ‘de A7 ŞEHİR KULUBÜ’NÜN katkıları ile düzenlenen  tanıtım kokteyline bir çok tanınmış yazar ve İzmir’li işadamları ve dostları katılmıştır.

Yemekler yapılırken çekilmiş olan DVD kitap ile birlikte verilmektedir.

Bu yazı Genel, Şefin Dediği kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Ege’nin başladığı yer -Ayvalık için 1 cevap

  1. Geri izleme: Miranda – Ege’nin başladığı yer – Ayvalık

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>